eesti english

Uudised

Jan 25, 2018

Kogemuse võrra targemana Pandiverest


Uus e-PRIA keskkond, mis kindlasti on hea ja edumeelne, on hiidlaste poolt veel läbi proovimata. See-eest PAIK ehk Pandivere Arendus-ja Inkubatsioonikeskus, on juba esimese taotlusvooru eelmise aasta lõpus edukalt läbi viinud. Milleks siis Hiidlaste Koostöökogu esindus (Jan, Ilmi, Rita ja Reet) võtsid ette kogemustereisi 23-24. jaanuaril Tamsalusse ja lähiümbrusesse, et otse allikast küsida üle üksikasju, mida vaid kogemuse kaudu saab. Tuleb ju Hiidlaste Koostöökogu järgmine taotlusvoor 5-16. veebruaril ja hindamine märtsis läbi viia juba uues e-PRIA keskkonas.

Lisaks kontoris räägitule viisid Aivar Niinemäe ja Elle Allik meid vaatama piirkonna eduprojekte.

Kaugelt tulijatele pakuti lõunasööki Georgi söögitares, mille peremees LEADER toel sai kolme aasta jooksul Prantsusmaal koolitust veini- ja toidutundmises. Koolituse kaudu tõusis toitlustamisteenuse kvaliteet, tekkisid uued tarnekontaktid ja temaatiliste koolituste ja sündmuste korraldamine. Meie saime toidu kõrvale maitsta 2015 aasta Chardonnay viinamarjast tehtud Louis Latour firma Saint Varan Les Deux Moulins veini, mida soovitati tarvitada kana, valge kala, pasta ja kitsejuustu juurde.

Lõunasöögi juures kohtusime PAIK hindamiskomisjoni esimehega ja uurisime, kuidas seal on hindamine üles ehitatud. PAIK Hindamiskomisjon teeb ühise ringsõidu projektidega tutvumiseks ja taotleja ära kuulamiseks, pärast mida igaüks hindab taotlusi. Meie hindamine pigem lähtub taotleja esitlusest ja sellest, kui põhjalik on ta olnud taotluse ette valmistamisel. Nii otsustas üldkoosolek.

Pildil udupeen vein otse Bourgognest

Pärast lõunat sõitsime Eestis unikaalse vaatamisväärsuse – Struve meridiaani punkti juurde Võiveres. Eestis on kaks UNESCO maailmapärandi paika: Tallinna vanalinn ja aastast 2005 Struve geodeetiline kaar ehk meridiaan. Struve eestvõtmisel sooritati aastatel 18161855 Maa kuju ja suuruse mõõtmisi, milleks rajati triangulatsiooniahel. Kaare moodustanud võrgustik koosnes 258 põhikolmnurgast ja 265 peamisest mõõdupunktist. Algsetest triangulatsioonipunktidest on teadaolevalt säilinud 34; neist neli on Norras, neli Rootsis, kuus Soomes, kaks Venemaal, kolm Eestis, kaks Lätis, kolm Leedus, viis Valgevenes, üks Moldovas ja neli Ukrainas. Algab see kaar  Hammerfesti vallas Fuglenesis ja lõpeb Stara Nekrassivkas Odessa oblastis. Eestis on nähtavad punktid Võiveres Väike-Maarja vallas (59° 3′ 28″ N, 26° 20′ 16″ E), Simunas Väike-Maarja vallas (59° 2′ 54″ N, 26° 24′ 51″ E) ja Tartu tähetornis (58° 22′ 44″ N, 26° 43′ 13″ E).

Pildil Struve meridiaani kaart

Võivere punkti tähistamisel oli suur roll nii perekond Harjode kaasalöömisel kui LEADER toetusel, mille najal on punkt tähistatud ja valmimisjärgus on Võivere tuulikusse loodav Struve kaare külastuskeskus.

Pildil Struve pärandi hoidja Võiveres Liivika Harjo

Pildil Jan kuulamas Liivika selgitusi külaliskeskuses

24. jaanuaril jätkasime PAIK kontoris e-PRIA kogemuse arutelus. Sellele järgnevalt sõitsime tutvuma Tamsalu Ettevõtluspesaga. Jällegi edulugu noorest ettevõtjast, kes väikeses toas alustas oma puidutöökoja rajamist, nüüd aga on LEADER toel välja ehitanud hoone, kus teisedki ettevõtted ruumid saanud (sellest ka nimi Pesa) ning varunud erinevaid tootmiseks vajalikke seadmeid ja mehhanisme. Ehk kõige nähtavam toode on tellimus Olerexi teenindusjaamade uudse disainiga laepaneelide tootmine ja paigaldamine üle Eesti.

Pildil Pesa looja, Aivar ja Ilmi

Pildil Jan uudistamas innovatiivseid laepaneele

Õppereisil osalesid Jan Ignahhin, Ilmi Aksli, Rita Tsarjov ja Reet Kokovkin.

 

Hiiumaa Koostöökogu õppereisi kava 23.01-24.01.2018

 

23.01

12.30 Saabumine Tamsalu tehnika 1a

12.30-13 tervituskohv

13-14 Projektide menetlemine e-PRIAs

14.15 lõuna Georgi söögitares

15 Struve meridiaankaarega tutvumine.

 

24.01

10-11.30 Tamsalu Ettevõtluspesaga tutvumine

11.30 Projektide hindamisega tutvumine