eesti english

Uudised

Sep 11, 2017

Biosfääri progammialade võrgustusreis Lätti


"Me ei ole enne nii lähedal Eestile välismaal käinudki", ütles reisi esimesel päeval Jan Ignahhin, Hiidlaste Koostöökogu juhatuse esimees. Aga asjata ei ole käinud, sest nägime huvitavat, millest enne kuulnudki ei olnud.

Õppe-võrgustusreis Vidzeme Biosfäärialale (Läti) toimus 4-6. septembrini 2017. Põhja Vidzeme Biosfääriala ajalugu on sarnane meie saarte UNESCO Inimene ja Biosfääri programmiala elukäiguga. Loodud eelmise sajandi 80-ndate lõpus, alustati programmiala tsoneerimise ja kaitsekorraldustöödega, töötati välja peamised uurimissuunad nii maal kui merel, samas tegeleti hooga kohalike elanike valgustus- ja koolitustööga. See kõik lõpetati valitsuse poolt 2000ndate aastate algul, kui leiti, et turg paneb kõik paika, ka looduse ja inimese kooseksisteerimise vahekorra. Mida muidugi ei juhtunuud. Umbes kaks aastat tagasi võeti tööle progammi koordinaator Laura Taube, kes on saanud jätkata loodusteadlikkuse projektidega.

Hiidlaste külaskäit Salackrivale algaski endise biosfääri-maja, nüüdlse Keskkonnaagentuuri külastamisega. Tegime tutvustava seminari: ettekanded Põhja Vidzeme biosfäärialast, kohaliku LEADER tegevusgrupi Jurkante esindajatelt ja Hiidlaste Koostöökogu kogemusest UNSECO MAB programmi rakendamisest.

Vidzeme piirkonnas on 4 LEADER tegevusgruppi (KTG). Laura kohtus KTG esindajatega esimest korda tänu käeolevale Põhjamaade MN võrgutusprojektile. Seega võime rahul olla projekti tulemusel tekkinud lisandväärtuse – kohaliku võrgustiku -üle. Loodetavasti hakkab koostöö Läti Biosfääriala ja nende LEADER tegevusgruppide vahel toimima, sest ei Eestis ega ka Lätis ei ole UNESCO MAB programmi toimimiseks raha riiklikul tasandil eraldatud muuks kui kontori toimimiseks. LEADER maaelutoetusfond on pea ainuke maaelanikele reaalselt kättesaadav rahastus peale põllumajanduse otsetoetuste.

Pildil: Hiidlased ja lätlased suure tamme all

Peale seminari suundusime külastama ettevõtteid, et võimalusel leida ja pakkuda koostööd mõlema riigi maaelanike võrgustumiseks.

Meelde jäädavamaks oli ehk shitaake-seente kasvataja Imants Urpensi, kelle pika sõidu järel leidsime paksust metsast. Shitaake on väärt seen, mida Riia linna peened restoranid meelsasti ostavad. Mees on tegelenud seenekasvatusega juba nõukogude ajal, sellest ka kogemused ja oskused Läti kliimas jaapanu seeni edukalt kasvatada.

Pildil Imantsi seenemets

Samuti soovitame kindlasti külastada “Sidrabiņi” lihatööstust ja restorani Liepupes. Ettevõtlik omanik on iseseisvumise algusest saati tegelenud ettevõtlusega eri aladel. Alguses lillemüügiga mitmeid poode Riiga rajanud ettevõtja pidi masu saabumisega ümber orienteeruma lihakasvatusele ja –töötlemisele. Eduka ja erialaselt haritud inimesena on ta saavutanud oma perega väga häid tulemusi: restoranid Riias, pood ja restoran kodukohas. Liha töödeldakse traditsiooniliselt, ilma lisaaineteta, et saavutada maksimaalne kvaliteet. Lisaks tegeletakse mesindusega. Ettevõte on end registreerinud koduköögina ning ei plaani laienemist.

Loe lisaks siit

Läti kolleegide info meie külastuse kohta on siin