eesti english

Uudised

Jul 12, 2017

Biosfäärialade koostööd kokku leppimas Kreekas


06-09. juulini 2017 viibisid Jan Ignahhin, Reet Kokovkin, Ilmi Aksli ja Mihkel Undrest (Saarte kalandus) Kreekas Leonidio LEADER tegevusgrupi kutsel, et rääkida läbi Biosfääri alade koostööd. Tegemist oli rahvusvahelist koostööprojekti ettevalmistava nõupidamisega, et ühendada jõud UNESCO biosfäärialade sõnumi edastamiseks kohalikele kogukondadele. Esimene tutvus Leonidio tegevugrupi esinaja, Christina Kalathaga, sõlmiti 2016 aasta detsembris Båstadis (Rootsi) toimunud Euroopa CLLD (Kogukonna juhitud kohaliku arengu) konverentsil. Uue perioodi strateegia ettevalmistamise käigus kiideti heaks Leonidio kohaliku tegevusrühma Parnononase programm "Ida-Peloponnesos. Biosfääri kaitseala kui ettevõtluse uuenduse ala", avaliku sektori kogueelarvega 11 700 000 eurot. Selle poolest oleme kreeklastega sarnased, sest ka Hiiumaa integreeritud arengukavas on esile tõstetud biosfääri ala väärtused. Mõlemad tegevusgrupid on mõistnud, et olla 600 maailma erilise piirkonna seas toob kasu kohalikule elanikule, eriti neile, kes ettevõtluses tegutsevad. Igal aastal korraldatakse LEADER algatusel ja toel Tsakoonia baklažaani festivali, mis meelitab ligi tuntud kokasid üle kogu Euroopa ja on muutnud üha populaarsemaks. Selle festivali ajaks oli meid kutsutud tutvuma koostöö võimalustega.
Meid võtsid vastu Christina Kalatha ja Ivana Kalaver Parnonase arenduskeskusest.

Pildil: LAG Parnonas direktor Marinis Beretsos, aredusfirma Parnonas president ja Lõuna Kynouria vallavanem Charalambos Lysikatos, Ilmi Aksli ja Jan Ignahhin 

Reedel 7. juulil toimus Parnonase kohaliku arengufirma kontoris seminar. Parnonase piirkondlik arendusettevõte (PARNONAS S.A.) loodi 1995. aastal, töötajaid kokku 38 inimest, neist 22 põhikohaga ja 16 kaasatud eksperti. LEADER 2014-2020 perioodil rakendatakse CLLD - kaastakse peale EL maaelufondi ka kala, sotsiaal- ja regionaalfondi. Ida-Peloponnesose piirkond loodab saada UNESCOlt sertifikaati Biosfääri programmiala loomiseks. Kavandatav biosfääri programmiala hõlmab ligikaudu 320000 ha ja sellel on umbes 45000 elanikku. Koostööna peamise eesmärgina nähakse kogukonna kaasamist, teavitamist ja koolitamist, millega Lääne - Eesti saarte Biosfääri programmialal on vaja samuti tegeleda. Tulevase koostööprojekti partneriteks võib Parnonase ja Hiiumaa kõrval saada ka Saarte Kalandus, kelle esindaja Mihkel Undrest võttis kohtumisest osa. Kreeklaste vastukülaskäik on planeeritud septembri keskele 2017.

Pildil: partnerid projektikoostööd arutamas

Leonidio on Kreeka mõistes tavapärane kogukond Arkaadias, Peloponnesosel. Alates 2011. aasta kohaliku omavalitsuse reformist kuulub see Lõuna-Kynouria omavalitsusüksusesse, mille kogupindala on 420000 km2. Leonidio linnas, mis ümbritsetud kõrgete mägedega, elab ca 3000 elanikku. Linn on Tsakonia piirkonna pealinn, mis on tuntud oma kultuuriliste ja keeleliste eripärade poolest, ja asula ise on traditsioonilise arhitektuuriga, seetõttu ka kaitstud kui arhitektuuriala, ning linna piires on hoonete ehitamiseks väga ranged eeskirjad.

Reede õhtupooliku saime veeta festivalil Melitzazz of Leonidio pealkirjaga «Loving Melitzazz 2017»
Tegemist on mitmendat aastat korraldatava toidu ja kultuurifestivaliga. Toidu esi-nimeks on road, mis valmistatud ainult Leonidio piirkonnas kasvatatavast munataimest. Alates 1996 aastast on tsakoonia baklažaan Euroopa kaitstud päritolu märgistusega kultuuride nimekirjas. Baklažaan ise on välimuselt eripärane – valkjale viljakestale oleks nagu pintsliga tõmmatud lillad jooned, suuruselt kiduram (ilmselt kuiva kliima tõttu) kui meie seda oleme poes nägema harjunud. Munataimest tehakse kõiki toitusid, alates toorsalatitest ja küpsetatud eelroogadest kuni marmelaadi ja liköörini välja. Poodide vaateakendelgi olid dekoori-elemendina baklažaanid esindatud. Festivali ajal suureneb linnarahva arv poole võrra – arvatavalt on külastajaid umbes 3000, silma järgi rohkemgi. Kogu linnas toimuvad kontserdid ja kultuurisündmused, kohvikud-restoranid on lahti hiliste öötundideni.
Õnnestus osaleda filmi "Loving Vincent" Kreeka esilinastusel. See väga eriline film valmis Euroopa 2016 aasta Wrocławi kultuuripealinna programmi egiidi all. Kõik filmi 65,000 kaadrit maaliti õlivärvidega lõuendile sama tehnikat kasutades nagu Van Gogh omal ajal. Kunstnike tiimis, kes filmi valmimiseks tööd tegid, oli 115 maalijat. Kuna film jõuab levisse 2017 aasta sügisel, soovitame soojalt seda ka vaatama minna – igatahes meie saime uskumatu elamuse.
Sellise esindusliku programmi taustal saab hinnata festivali taset.
Kogu festivali ajal toimus kogu linnas erinevaid kunsti-, muusika- ja toidusündmusi, rohkelt näitusi ja kontserte. http://www.melitzazz.gr/en/

 

Pildil: Kultuurivabrikus festivali peakorraldaja Sotiris Bolis ja projekti partner Andreas Panitsas
Laupäeval, 8 juulil, tutvusime piirkonna ja LEADER projektidega. Vahepeatuse tegime Sykeas talukooperatiivi õlivabrikus, kuhu oli antud LEADER toetust. Kooperatiiv KASELL SA asutati 2002 aastal, kuulub Lakoonia maakonna Monevasia valla talunikele. Kokku on kooperatiivil piirkonnas 8 õlipressimise vabrikut. Toodangut eksporditakse USAsse, Kanadasse, Lõuna-Aafrikasse, Euroopasse, Iraani Austraaliasse ja mujale. Peamine mure Kreeka õli puhul oli, et oma võimekust ekspordiks ei olnud, vaid õli müüdi Itaaliasse, kus see pakendati ja müüdi Itaalia õli kaubamärkide all. Seda probleemi viimasel ajal kooperatiivid lahendavadki.
Maailma kultuuripärandi hulka kuuluv Monemvasia kindlus asub omapärasel saarel, mis tekkis umbes 4. sajandil maavärina tõttu. Mandriga ühendab 300 m laiust ja 1 km pikkust saart kitsas 200 pikkune maariba, kuhu mahub vaid sõidutee. Turistide parkimisplats asub mandriosas, saarele saavad autoga ligi vaid majaomanikud. 6. sajandil tekkis kaitstud saarele kogukond ja kindlus, mis keskaja edenedes järjest enam kaubandusele pöördus. Oma hiilgeajal elas saarel umbes 40 000 inimest.  Piirkond on kuulus veini ja oliivide poolest.
Külastasime kindluses LEADER toetuse saanud restorani. Küsisime toetuse saamise kohta: toetust saada ei olnud raske, sest kohalik kontor nõustas hästi. Toetusmäär oli 60%, kogumaksumus 300 000 eurot, mille eest rajati uus köögiblokk. Tegime paik-vaatlust ja kiikasime uude kööki.
Kuigi reis partnerite juurde oli kiire, saime ülevaate sellest, mis suunas saame koostööd edasi arendada. Ootame sügisel, meie toidu ja kunstifestivali ajaks leonidiolasi külla. Hiiumaale lubas tulla Halulaeva veeskamisele sealsete saarte ühenduse president, eruadmiral Stavros Platis.
Loe aruannet ja vaata pilte siin