eesti english

Uudised

Jun 12, 2017

Järjekorras esimene eelarvamusfestival


10. juunil 2017 toimus väga vajalik ja väga tore üritus Suursadama sadama-alal - Hiiumaa [eel]arvamusfestival. [eel]Arvamusfestivali eesmärk oli luua Hiiumaale keskkond ja võimalus, kust saada värskeid ideid ja uusi teadmisi, mis inspireeriksid kaasa mõtlema, sõna sekka ütlema ning muutusi ise eest vedama. Festivali üks korraldajatest, Maria Ruubas, selgitas: "Festivali korraldajad loovad poliitiliste eesmärkideta arutelu ja mõttevahetuspaiga eesmärgiga luua Hiiumaale ’Heade mõtete inkubaator’ – võimalus ja keskkond, kust saada värskeid ideid ja uusi teadmisi". Maria sõnul:"Tahame anda panuse, et inimeste omavaheline suhtlus oleks vahetu, läbimõeldud ja argumenteeritud, et suudaksime väljendada eriarvamusi seejuures teisi austades. Soovime, et päev oleks täis värskeid ideid ja uusi vaatenurki, mis inspireeriksid kaasa mõtlema, sõna sekka ütlema ning muutusi ise eest vedama!" Mis ka õnnestus. 

Hiidlaste Koostöökogu toetas läbi LEADER-meetme [eel]arvamusfestivali lasteala tegevusi.

Ilmi Aksli foto

Eri mõttevahetusealade moderaatoriteks olid mitmed tuntud ja vähemtuntud hiidlased ja mandri-inimesed. Arutelusid tulevikust, olevikust, hiidlaseks olemisest ja paljust muust modereerisid Märt Treier, Hannes Rumm, Anu Olvik, Ulf Johansson, Annela Laaneots, Aivar Viidik, Sander Loite.

Hiidlaste Koostöökogu tegevuskeskuse esindaja Ilmi Aksli osales arutelus "Hiiumaa – meite oma Räniorg?", kus jäi kõlama ettepanek, et Hiiumaal võiks asuda IT-firmade jaoks selline mõnus kodu või "pesa", kuhu saaks tulla ennast laadima ja ühtlasi avastama võimalusi, mida Hiiumaa IT-inimesele pakub: suurepärast elukeskkonda, ülikiiret internetti, seega võimalust nii kaugtöö tegemiseks kui täisväärtuslikuks puhkuseks. 
Teema arendusena võiks küsida: kes sellise investeeringu peaks Hiiumaale tegema? Kõige tõenäolisemad investeerijad on Hiiumaa juurtega ettevõtjad, kes soovivad Hiiumaa arengusse panustada ja ka ise siia elama/tööle asuda. Selleks, et sidemed kodusaarega nõrgaks ei muutuks, vaid pigem tugevneks, aitaks kaasa ka see, kui mujale õppima/tööle asunud noortega peetaks sidet. Võibolla saaks seda teha uue Hiiumaa omavalitsuse arenguosakond? Noortel oleks väga hea meel, kui nende tegemiste ja saavutuste vastu tuntaks huvi ka siis, kui elu neid kaugemale viinud on.
Selle ettepaneku teeb Hiidlaste Koostöökogu tegevuskeskus uuele omavalitsusele pärast valimisi 2017. aasta sügisel.      

Täpsemalt kavast, mis toimus, loe siit.