eesti english

Uudised

Mar 1, 2016

Hiiu toit on pagana hea


Eesti toidu edendajad - Maaturism ja Maaeluministeeriumi esindajad - on täna Hiiumaal, et anda sisu Eesti toidu aastaprogrammile. Kava keskendub "Hiiumaa maitsete aasta" tiitlile, mis loomulikult järgnes EDEN - avastamata aarded turismis - tiitlile. "Meile jättis väga sügava mulje Sergole pühendatud õhtusöök Partsi veskis", ütles Maaturismi tegevjuht Raili Mengel. "Siit saimegi idee avada turismihoaeg, ühtlasi Hiiumaa toidu aasta, piduliku õhtusöögiga. Hiiu toit on pagana hea!" Ly Kaups täiendab, et tänaseks on plaan saanud juba täpsemad piirjooned: "Õhtusöögi valmistamisele eelneb kahe-päevane kokkade laager, kus retseptid läbi valmistatakse, mis loodetavasti jäävad ka nende toidukohtade püsimenüüsse." Kokkamise-laagrit juhendab Ants Uustalu.

1. mail, Kärdla linnapäeval, läheb üle Eesti pidulik teade, et 2016 on Hiiumaa maitsete aasta. Selleks on aga vaja, et toidu- ja turismiettevõtjad saaksid aru, et selline keskne reklaam saarele tasub end ära, eriti kui keegi teine selle osaliselt kinni maksab. Maaeluministeerium on Kadi Raudsepa sõnul avaürituseks tallele pannud oma eelarvest osa, Maaturism aitab kaasa korralduslikult. Peamine on aga, et sõnumit, et Hiiumaal on väärt kraami süüa, saab koostöös võimendada. "Hiigelrahakotti ei peagi olema", ütleb Omar Jõpiselg, "kuid selgus peab olema, kes millega panustab". EAS näiteks panustab sellega, et toob kodu- ja välisajakirjanikke Hiiumaale tutvustusreisidele.

Pildil: Eesti toidu edendajad Maaeluministeeriumist ja Maaturismist saavad teada, mis hiidlastel plaanis on

Ka Kootöökogu on Läänemaa ja Pärnumaa KTG-dega sõlmitava piirkondliku koostööleppe raames valmis panustama aastakava rahastamisse. Koostöökogu huvi on ettevõtjate koolitamine ja ühistegevuste toetamine. Septemberikuu peamiseks sündmuseks on plaanitud seni toimunud Kärdla sügislaada asemele teha suurem ja laiem üritus: Kohaliku toidu ja kunstinädal. Sellist formaati nägime 2009. aastal Ölandi õppereisil, kus Rootsis jaanipäeva-saarena tuntud Öland on suutnud oktoobris sügisfestivali ajaks tuua kordades rohkem inimesi saarele kohalikku toitu varuma ja kunsti nautima-ostma.

Pildil: Hiiu valla juhid uudistavad Eesti toidutee kaarti, kus Hiiumaad veel eriti esindatud ei ole

Hiiumaa poolt on seljad kokku pannud Tuuru, Koostöökogu, Hiiumaa vallad, Turismiühendus, loovtöötajate ühendus HiKu, muuseum ja toiduettevõtjad.

kell 15 ühinesid nõupidamisega ettevõtjad. Just toidu-ettevõtjad on need, kellele langeb Hiiu maitse aasta kõige tähtsam ülesanne - meie toidu tutvustamine. Samas on ettevõtjad ka need, kes saavad kõige suurema kasu ja tagasiside Maaeluministeeriumi ja Maaturismi kampaaniast.