eesti english

Uudised

Aug 21, 2015

Leedu LEADER delegatsioon Hiiumaal


Kui saabud saarele teadmisega, et koht on väike ja rohi rinnuni, siis üllatus on seda suurem - ütlesid Leedu Joniškio rajooni partnerluskogu liikmed, kes Hiiumaad väisasid 18-21. augustini 2015. Seitse leedukat mahtusid ilusasti väiksesse bussi, et saada kogemusi LEADER eelmise perioodi läbi viimisest. "Meil on peamised taotlejad külaseltsid, kes soovivad toetust oma külamaja remondiks ja sotsiaalseteks projektideks", ütles grupi juht Dalia Motik. "Meile on väga huvitav teada saada, et teil on taotlejateks ka spetsiaalselt mingi teema lahendamiseks loodud MTÜd, nagu Halulaev näiteks". Halulaev oli ka külaliste meelest kõige põnevam projekt, mida nad nägid reisi ajal. "Meil nii suuri projekte ei olegi", arvas üks õppereisijatest. Igas paigas, kuhu leedukad hiidlaste poolt koostatud programmi järgi sattusid, läks aktiivseks aruteluks. Isegi leedu keelt oskamata võis aduda, et uusi ideid ja omi mõtteid tekkis neil palju. Kui Orjaku sadamas sai räägitud meie kohvikutepäevast, läksid külalised tuld täis ja hakkasid juba plaanima, keda ja kuidas kaasa võtta, kui järgmisel suvel osalemiseks läheb oma kohvikuga.

 

 Pildil: leedukad Nukuteatri õues turvalise püramiidi all energiat kogumas

Orjaku külamajas rääkis Margit, kuidas külaselts oma tegevusi majandab

Hetk kõpu külamajas

Annely rääkimas, kui hästi on külastajad omaks võtnud LEADER toel ehitatud laste mänguväljaku

Ristna looduskeskuses tutvuti õppekavadega, aga eriliselt meeldis neile merekaubamaja idee

Ungru restos söödi kohaliku lihatööstuse vorste, mis maitses hea.

 

Leedu delegatsiooni reisi eesmärgiks oli õppida, kuidas ääremaadel eluga toime tullakse ja ettevõtlust edendatakse. Reisi rahastas Põhjamaade Ministrite Nõukogu kolmandale sektorile mõeldud reisiprogrammist. Leedukate teine projektis ette nähtud reis viib neid Soome idapiirile.

Hiiumaa reisikava oli järgmine:

18. august: Saabumine Hiiumaale,  OÜ Pilder lihatööstus Suuresadamas, õhtusöök Ungru restos, Halulaeva projekt, ööbimine Roose Linnamajas.

19. august: Kärdla sadam, Käsitöömaja, Kristi Kuurme keraamika, jalutuskäik Kärdlas, Nukuteater, Nelja Nurga galerii, Turismiinfo, Gahva kohvik; Kõpu tuletorni ja ettevõtja projektid, Kõpu külamaja, Ristna looduskeskus, Ristna tuletorn, Kalana piirkond, Hõbekala kohvik, ööbimine Sireli hostelis.

20. august: Sõru Muuseum, Orjaku sadama projektid, FIE Triinu Schneider, Suuremõisa klaasikoda, Vaemla tapamaja, Vaemla villavabrik, Kassari puhkekeskus, Käina projektid, Tatermaa taimeaed, Kuriste kirik ja seltsimaja ning ööbimine.

21. augustil lahkumine Hiiumaalt Saaremaale