eesti english

Uudised

Aug 25, 2014

Kohtumised särasilmadega


LEADER-projekte saavadki teha särasilmsed inimesed, seda kinnitas Maainfo korraldatud õppereis Tartumaale ja Valgamaale 21. augustil 2014. Õppereisil osalesid LEADER tegevusgruppide esindajate kõrval uue perioodi jaoks kogemusi vahetavad inimesed ühendusest Kodukant, Põllumajandusministeeriumist,  Maaomavalitsuste Liidust, Keskkonnaministeeriumist, külaseltsidest ja Maalehe ajakirjanik.

Reisi eesmärk oli Maaeluvõrgustiku poolt püstitatud kui Leader-lähenemise tagasiside õppereis-seminar:  hindamine ja tulevikutegevused. Seega, projektipaikade külastamise kõrval saime ka oma arvamuse Maaeluvõrgustiku tegevusest välja öelda.

  1. Esmaseks külastuspaigaks oli Tartu lähistel asuv Baltikumi suurim (ja Euroopaski välja paistev)  veespordipark. Mis praktiliselt tähendas üle veehoidla rajatud  trossisüsteemist ja LEADER toega paigaldatud pontoonidest rajatist, kus sportlased  said tegeleda ekstreemse alaga. Selgub, et tänu veepargile on  Eesti sellel alal esirinnas: Euroopa võistlustel kolmas koht ja maailmas seitsmes. Lisaks aga on innustatud ja kaasatud kohalikud noored ja ka need huvilised, kes vaid puhkepäeva tahavad veeta. Külaseltsiga tegutsetakse käsikäes.

 

  1. Jaago talu käsitöömajja  saabusime päikesepaistelisel hetkel, ja päikest täis olid ka pererahva    silmad. Mitme teaduskraadiga toimekas perenaine on loonud käsitöömaja, kus regulaarselt toimuvad kogukondlik huviring, käsitöölaagrid, õpitoad ja muud käsitööalased ettevõtmised. Valmiva hoone näol saab võimalikuks kohalike ürituste korraldamiseks seltsimaja ning luuakse piirkonda vähemalt üks uus töökoht. TAS on kinnitanud 7 nende projekti (3 pole veel täielikult ellu viidud). Tegijate andekus ja kunstimeel paistis silma igas detailis.

 

Valgamaale jõudes külastasime kõigepealt kolleege Partnerluskogust ja võtsime reisile kaasa selgitusi jagama tegevjuhi Tiina Ivaski.

3. Kappermäe külaseltsi majas pidasime nii seminari kui saime lõunat süüa. Kappermäe külaseltsi tegevus on elus hoidnud ja renoveerinud vana koolimaja ning täitnud selle tegevustega: LEADER toetust on saanud savikoja sisseseade ja koolitused.

4. Lõunase oblikasupi  valmistas tubli ettevõtja firmast Toidupada, kes on saanud toetust nii köögi sisustamiseks kui vajalikuks varustuseks toidu pakkumiseks ja transportimiseks. www.toidupada.ee.      Ühe pere lugu nagu ta kipub olema – mees tahtis tulla maale elama, tõi naisegi kaasa, aga siis sai jaks otsa. Naine aga jäi maale edasi oma ettevõtet arendama.

 

Seminar Kappermäe külamajas oli tõhus: Maaeluvõrgustiku tutvustus ning Leader teemaga seonduv maaeluvõrgustiku info; Maaeluvõrgustiku uue perioodi eesmärgid ja tegevused; Maaeluvõrgustiku koostöökoja istungil tehtud ettepanekud Leader valdkonnas; Hindamine senise tegevuse kohta ja tulevikutegevused. Maaeluvõrgustiku hindamisega oli lihtne: kõik jagasime ühist arvamust, et võrgustik on tegutsenud tõhusalt ja olnud abiks nii LEADER tegevusgruppidele kui ka teistele maaelu arengutes osalejatele. Tulevikusuundadeks tehtud mõtterünnakus koorus välja mitmeid ettepanekuid. Näiteks tõime mitmel puhul välja õppereiside tähtsuse nii sihtrühmale kui ka otsustajatele. Karl Õmblus Võrtsjärvelt tõi näite, kus nende piirkonna edukas ettevõtja on enda väitel kogu oma ettevõtlusele saanud tõuke just õppereiside käigus teiste tegijate häid mõtteid kasutades. Tegelikult ongi nii, et edulugusid lugeda on üks asi, vahetu oma silmaga nägemine aga innustab rohkem, ja võimaldab koha peal saada vastuseid küsimustele, ilma milleta arengut ei toimu.

  1. Edasi suundusime vaatama  Eesti tasemel ilmaimet – viinamarjakasvatust. Kasvasid küll ja andsid saaki nii, et saigi pudelisse panna veinina. Toetust saadi 2009. Aastal veiniköögi      rajamiseks ja seadmete soetuseks, et talu viinamarjadest veini valmistada ja turustada. Eesti ongi üks põhjapoolsemaid piirkondi, kus viinamari veel hinges püsib. Istandus on rajatud päikesepoolsetele küngastele, et iga soojakrübe kinni püüda.

 

  1. Viimaseks külastuskohaks jäi Otepääl kohvik L.U.M.I. Endisesse linnasauna ehitatud kohvik on  koht, mida omanikud muudavad paeluvamaks korraldades temaatilisi õhtuid, et kevad-sügisest madalhooaega sisuga täita.

 

Leader reisikava Tartu- ja Valgamaale: 21. august 2014

  1. Rahinge küla - MTÜ Spordiklubi AK Rahingel,      ekstreemspordipark, veelauapark, suplusala – Baltikumi suurim
  2. Jaago talu käsitöömaja väljaehitamine Kurista, Võnnu vald -
  3. Kappermäe külamaja Tõutsi     
  4. OÜ Toidupada
  5. Jaagu Annemäe talu - toetatud veiniköögi sisustus Arula,      Otepää, Valgamaa
  6. L.U.M.I. (kohvik-restoran) Otepääl, Valgamaa

 

Vaata veel pilte ja tutvu materjalidega

Maainfo õppereisi tutvustav lehekülg

Õppereisil külastatud LEADER toetuste nimekiri