eesti english

Uudised

May 13, 2014

Muljed Läänemaalt ja Raplamaalt


Kinksi Külaseltsi platsil

MTÜ Hiidlaste Koostöökogu ja  Sihtasutus Tuuru poolt korraldatud koolitus-õppereis Läänemaale ja Raplamaale 08.05. - 10.05.2014 pakkus osalejatele palju toredaid näiteid selle kohta, kuidas aktiivsed maapiirkondade inimesed oma ideede ja ettevõtmistega kohaliku kogukonna elu rikastavad. Meie reisi teema oli "Väljakutsed kogukonna teenuste ja kohaliku toidu pakkumisel", meie koolitajad olid  MTÜ Kodukant Läänemaa ja Raplamaa Partnerluskogu MTÜ. Õppereis sai teoks tänu LEADER programmile ja EAS-i  toetusele ning osavõtjate omaosalusele. Kolmepäevase õppereisi tulemusena saime palju ideid, mida ka Hiiumaal võiks omas võtmes ellu viia. Loe õppereisi täismahus aruannet siit. Vaata õppereisi fotosid siit.

Üheks heaks näiteks oli väikese Kinksi külaseltsi poolt pakutav omaste kalmuhooldusteenus ja Karuse kalmistu haldamine. Pildil taga keskel külaseltsi juhatuse liige Eha Kukk.

Sama külaseltsi mehed valmistasid külaplatsile käepärastest vahenditest väikese sauna ja näitasid, et iga asja jaoks ei ole toetust vajagi.

Järgmisel pildil vasakult esimene MTÜ Massu ratsaklubi ja Massu Mõisa Tallid OÜ  eestvedaja Kristi-Carolina Reinmaa, kes rääkis meile säravsilmil sellest, kuidas nende pere maale kolis, kui rahul nad oma otsusega on ja kuidas oma mõisa ülesehitamise ning hobustega seotud unistusi järk-järgult ellu viivad. Tänu sellele tublile naisele saavad piirkonna lapsed ratsutamise ja hobuste hingeelu maast madalst selgeks. Foto tegime LEADER-toetuse abil rajatud maneežis:

Kui ratsaspordiga tegelemine või mõisa taastamine on Hiiumaal ka täitsa olemas, siis sellist suurt ja kirevat loomafarmi nagu Ranna Rantšos, kus on esindatud pea kõik põnevad koduloomad, meil veel ei ole. 

Hiiumaal puudub ka laia valikuga talutoodete pood nagu Raplas on. Talupood müüb 70% Raplamaa talude toodangut ( lihatooted, piimatooted, puu-ja juurviljad, mahlad, teraviljatooted,käsitöö jne) ja ka kaugemate piirkondade tooteid.

Pildidl on esiplaanil omanik Peeter Antson, kelle sõnul läheb nende poel hästi ja suvel tuleb hakata poodi kauem lahti hoidma, sest rahva ootus on poodi pääseda ka pärast kell 18.00.

Toreda elamuse pakkus meile Silma Looduskeskus Saunja külas Läänemaal, kus oma ala spetsialist Marko Valker oli meile binokli juba paika sättinud. Meie jõudsime kohale ja saime kohe kivil istuvat merikotkast imetlema hakata. Samasugune looduskeskus võiks vabalt olla ka Hiiumaal, sest meie linnustik on vähemalt sama rikas kui Läänemaal või Saaremaal. Lapsed ja täiskasvanud, Eesti ja teiste riikide inimesed saavad looduskeskuses keskkonnaharidust linnustiku ja kogu ökosüsteemi kohta ning näevad kõike seda kohe ka looduses. Pildil käib aktiivne linnuvaatlus:

Põnevad olid ka meie majutuskohad: Algallika Läänemaal ja Luhtre Raplamaal. Õhtustel seminaridel toimusid aktiivsed mõttevahetused päeval nähtu ja selle seostamise üle Hiiumaaga.

Algallika majutuskoht on keskendunud alternatiivteaduste laagritele. Pildil Tuuru- poolne korraldaja Kaja Hiis Algallika seminariruumis:

Järgmisel pildil Luhtre Turismitalu fantastiline perenaine Marje Schmidt, kes pakkus meile elamusi nii kohaliku toidu, talu legendide, vahva majutuse kui mõnusa suhtlemise poolest. Ühtlasi on Luhtre näide sellest, et hea pealehakkamise korral saab oma unistused ellu viia ka toetustest ilmajäämise kiuste.

 

Toredaid kohti oli sellel reisil palju, igal pool oli aga peamine tegur see inimene, kes oma asja tehes sellesse usub. Selline inimene on ka Urve Sikemäe Paliveres U-Stuudios (järgmisel pildid), kes on klaasi, keraamika ja siidimaali teinud tuttavaks oma piirkonna noortele ja vanadele, seda kõike lisaks oma ettevõtte põhitööle. Jällegi asi, mis ka Hiiumaal avatud võiks olla.

Täname koolitusreisi õnnestumisele kaasa aidanud Kodukant Läänemaa inimesi (Ene Sarapuu ja järgmisel pildil Lea Lai Piirsalu Külaseltsist), Raplamaa Partnerluskogu inimesi (Jaak Vitsur ülejärgmisel pildil, ning Iris Haiba, kes meiega Raplamaal kaasa sõitis), LEADER programmi ja Sihtasutust Tuuru ning nendepoolst panust läbi EAS-i.

Lõppu veel see tõdemus, et elu muudab elamisväärseks ja nauditavaks kõik, mis lihtne ning ehtne ja siiras, just nii nagu Märjamaa memmede kardulavorst: