eesti english

Uudised

May 8, 2013

Nõgeses on väge! Võililles ka


"Nõges on kõige kõrgema kategooriaga taimne valk üleüldse meie laiuskraadil", õpetas Mercedes Merimaa eile Partsi veskisse kogunenud kolmekümneviiele toiduhuvilisele. "Nõgese valk on nagu liha. Võid küpsetada kotletti ja keeta puljongit". "Väga maitsev. Mmmm!" kostus sööjate suust söömise vahele.

Partsi veskis eile, 7. mail toimunud koolitus on järjekorde Sirguvate Söögisellide projekti töötuba, seekord siis kokkasid lapsed Kärdla Ühisgümnaasiumi 5b klassist koos lapsevanematega.  Mercedes Merimaa viis kõigepealt kokkajad õue, veski ümber kasvavaid taimi korjama. Saagiks saadi naati, eelpoolmainitud nõgest, rakvere raibet ehk põldrõigast (mis keedetuna maitses nagu spargel!), osja, nurmenukku, lauku, raudrohu lehti, võilille ..., ehk taimi, mida me tunneme, aga enne pole patta tihanud panna. Söögisellidest lapsed, kes juba koolis toimunud kokkamistel oma võimeid näidanud ja täiendanud, said julgustada ka oma vanemaid suhtuma sööki suurema loomingulisusega. Aga nõgesekotlett oli tõesti väga hea, ja kuuseokka smuuti ka!

Partsi veski koolituse retsepte loe ja proovi kodus järele teha siit. Neljapäeval, 9. mail toimub laste ja vanemate kooskokkamine Käina koolis.

LEADER rahvusvaheline projekt „Sirguvad Söögisellid”

Projekti eesmärk on uurida lasteasutuste varustamist toiduainetega lühikese tarneketi põhimõttel „Põllult patta” ja selgitada lastele maast-madalast hea toidu olemust. Kokad õpivad kohaliku ja mahetoidu eeliseid, lapsed õpivad kokkama. Projekti tulemusena valmib laste õpitud toitude retseptidest virutaalne kokaraamat, milles pildid ja videod toidu tegemisest.
Hiiumaa söögisellid on Kärdla Ühisgümnaasiumi 5B ja Käina Gümnaasiumi 5 klass.

Sirguvate söögisellide partnerid on LAG Pays Vallée du Loir juhtimisel: Central Warwickshire Villages LAG, Saarte Koostöökogu, Hiidlaste Koostöökogu ja Shropshire Hills AONB Partnership.
Projekt kestab märtsist 2012 kuni detsembrini 2013,

Loe lisaks:  www.sellid.hiiumaa.ee
Vaata saadet „Põllult patta”  http://www.tv3play.ee/play/303373
Leia meid http://www.kogu.hiiumaa.ee