eesti english

Uudised

Jan 26, 2010

Hiidlased Matkamessil Helsinkis


Hiiumaa turismiliidu juhatuse esinaine Ly Kaups ütles, et seekordsel Matka 2010-l oli Hiiumaa messiboks väga heas kohas ja rahvast käis palju. Juba teati lisaks Saaremaale küsida ka Hiiumaad. Kõige rohkem tundsid Hiiumaa vastu kõige enam huvi eakad reisihuvilised soomlased, kelle sissetulek pole masuajal vähenenud.

„See on ka ülemaailmne trend, et just vanem inimene on aina rohkem turismiettevõtete klient. Kui töötajate ja pereinimeste jaoks on vähenenud palgad ja sellega ka võimalused reisimas käia, siis pensionäridel on nende pension alles, nad sõidavad ja käivad ning me võiksime pakkuda konkreetselt neile suunatud asju,“ ütles Matka 2010 Hiiumaa boksis töötanud Hiiumaa turismiliidu juhatuse esinaine Ly Kaups.

Eriti küsiti jalgrattamatkade ja ratsutamisvõimaluste kohta, uuriti kus asub Hiiumaa spaa ja sooviti turistile koostatud valmispakette. Kaupsi arvates võikski saare ettevõtja sellele mõelda ja mitte lihtsalt oodata, millal jõukas soome seenior tema juurde majutust otsima tuleb, vaid koostada mõned neile suunatud valmispaketid. Kaups tunnistas, et on väga kahju, et saarel pole oma turismibürood, kes niisuguseid pakette välja töötaks ja müüks.

Kindlaid tulijaid, kes Hiiumaa propuski välja võtsid, olid 300 ringis. Nõukaaegse piiriületusloa, propuski taastasid Hiiumaa ja Saaremaa turismiliidud ja sellel on kirjas hulk soodustusi, mida kahe saare turismiettevõtjad propuski esitamisel pakuvad.

Kaups tunnustas Soera taluperenaist Õie Laksbergi, kes oma vahetu soeraliku huumoriga võlus nii saarlssi kui soomlasi. Meesikülastajatele pakkusid hiidlased Indrek Kääramehe marineeritud kilu ja Margit Kääramehe kuivatatud õunu. Hästi hakkasid messikülastajatele silma teenindajate Pühalepa küüdukirja meenutava mustriga peleriinid ja rõhud ning punased sukad. Üks hindu mees tegi hiiu naistele komplimendi ja teatas, et kui nad niisuguse rõivastusega Indiasse tuleks, oleks neil seal küllalt lööki.

Järjekorras 24. messil Matka 2010 oli ligi 82 000 külastajat, vaid 4000 vähem kui aasta varem.

Messil valiti Eesti Soome turismipartnermaaks 2011 ning Soome aasta turismiedendaja auhind, pastlad läks eestlasele Toomas Tärkile, kes mõnedel andmetel on samuti Hiiumaa juurtega. Tärk on Eesti turismiesindaja Soomes ja elanud seal alates 1991. aastast. EASi välisesindajana on Tärk töötanud aastast 2006 ning selle aja jooksul suutnud luua Soomes laia koostöövõrgustiku, mille kaudu Eestit Soomes edukalt tutvustatakse.

Pildil on Põhjamaade suurimal turismimessil Matka 2010 Hiiumaad tutvustanud (vasakult) Margit Kääramees, Õie Laksberg, Äli Liiv ja Ly Kaups. Pildilt puudub Hiiumaa muuseumi peavarahoidja Helgi Põllo, kes nagu ka teised messiboksis neli pikka tööpäeva veetis.

Harda Roosna