eesti english

Uudised

Sep 26, 2019

Külade maitsed Küprosel


Projekti Rural Flavours (Külade maitsed) õppereis viis 5 Hiiumaa ettevõtjat Küprosele osalema laadal ja tutvuma Küprose väikeettevõtetega. Küpros maitseb mitmekesiseslt - nagu lõunamaale loomulikult kohane. Eriliselt tõsteti esile jaanileivakauna ja viinamarja maitseid. Jaanikaunapuu (Ceratonia siliqua) räägiti meile väga huvitavaks, sest see on kohalikus toidukultuuris tähtsal kohal. Tulid meelde emade ja vanaemade jutud noorest põlvest, kus pea ainukeseks magusaks Eestis, ja ka Hiiumaal, oligi laadalt toodud jaanikaunad. Kauntest jahvatatakse jahu (tänapäeval tuntud kui paksendaja ja stabilisaator E410) ja tehakse siirupit. Jaanikauna seemneid on iidsetest aegadest kasutatud kulla ja kalliskivide kaalumisel, sest seemned on ühtlase suuruse ja kaaluga. Jaanikauna kohalikust nimest Carob on tulnud nimi karaat.

Viinamarja maitseid saime tunda omapärase küprose maiuse Palouse ja kommandeeria veini näol, mis on Euroopa Liidu poolt kaitstud geograafiline toode. Paloust tehakse pea igas külas, kus viimamari vähegi kasvab. Kommandeeria veini tootmine on kindlate reeglitega piiratud.

Pildil Hiiumaa ettevõtjad ja Küprose projektijuht Annita Charalambous

 

Kommandeeria veinist saime paari kohalviibitud päeva jooksul mitu korda kuulda, sest Küprose turundamisel on sellel veinil tähtis koht. Kommandooria (nimetatakse ka Commanderiaks ja Coumadarkaks) on merevaiguvärvi magus dessertvein, mis on valmistatud Küprose Commandaria piirkonnas Troödi mäenõlvadel. Commandaria on valmistatud päikesekuivatatud viinamarjade sortidest Xynisteri ja Mavro. Alkoholitase on kõrge, kuni 15%. Vein on kaitstud EL päritolumärgisega, sest esindab iidset veinilaadi, mis on Küprosel dokumenteeritud juba 800. aastal eKr. Selle on maailma vanim vein, mida endiselt toodetakse, nimetus Commandaria pärineb ristisõdade aegadest 12. sajandil, kui inglise kuningas Richard Lõivsüda Küprosele jõudis ja magusat veini oma pulmas maitses. Tänapäeval on veinitootmine täpset reguleeritud: kuni 2 nädalat tuleb küpseid korjatud viinamarju päikese käes kuivatada. Riik kontrollib tehnoloogiat alates marjade purustamisest ja mahla kääritamisest. Vähemalt 2 aastat peab vein seisma vaatides, enne kui seda tohib pudeldada. Vaatides laagerdamist eraldi lukustatud keldris ja paberite korras olekut kontrollib kohalik veiniametkond. Kommandaaria on vein, mida saab kaua aastaid pudelites säilitada.

Pildil Dr. Ioannides tutvustab iidseid veinitootmise viise

Peamiseks ülesandeks projektipartneritele oli osalemine kohalikul laadal, mida korralda väike küla umbes tunni aja tee kaugusel Limassolist. Kindlalt võib öelda, et laat õnnestus ja jättis hea mulje.

Pildil on rahvusroog palouse, milleks on viinamarjaželeesse peidetud mandlid

Õppereisist valmis Küprose tiimi poolt tehtud video

Loe rohkem siit

Rural Flavours on LEADER rahvusvaheline koostööprojekt, milles partneriteks Soome, Küpros, Portugal, Horvaatia ja Hiiumaa