eesti english

Uudised

Mar 29, 2019

Biosfääriala kui eeldus Hiixitile


1. aprillil hääletab volikogu erakorralisel istungil Hiiumaa Eesti mandrist lahku löömist. „Me olime suur rahvas, me käisime Sixtuna all ja tõime sealt väravad kaasa“, kommenteeris tundmatuks jääda sooviv volikogu liige. „ Aga mis me nüüd oleme? Käime mandril käsi pikal. Eks see ajab meid omavahel ka riidu“. Mandri-Eestist lahku löömist ja Rootsiga liitumist on räägitud pikalt, kuid pisivaldadel oli raske lõplikku otsust teha. Nüüd, ühise suure valla ajal, on sellise jõulise otsuse vastu võtmine palju lihtsam. „Teeme Hiiumaa jälle suureks!“ kostub  osavaldadest. „Hiixit on meie tee!“. Omaette küsimus on, kas Rootsi riik meid vastu võtab, endalgi rahanduses rasked ajad.

Hiidlaste Koostöökogu poole pöördus hiljuti Saarte Koostöökogu esindus, kes osales Paladel Biosfääripäeval. Tegelik tuleku põhjus oli aga alustada kõnelusi Saaremaa ühendamiseks Hiiumaaga, et kui Hiixitiks läheb, siis võtaks ka Saaxiti ühtlasi ette. „Ega meiegi olukord kiita ole“, ütles tundmatuks jääda sooviv saarlane. „Näiteks pilliroogu, millest joogikõrsi teha, napib, sest enamus roost tehakse katusteks. Rootsis selliseid katuseid ei tunta, sestap saaksime kõik Saaremaa ja Hiiumaa roo joogikõrteks lõigata,“ ütles üks saarlastest. „Hiina turg on samuti valmis kogu roo ja enamgi veel kõrs kõrre haaval ära ostma“. Pilliroog on meie valuuta, sest selline looduslähedane tootmine oleks mõlema saare majanduse tugevaks aluseks.

Pilliroost tooted maailma vallutamas

Hiixiti hääletus esmaspäeval näitab, kas meie saarel valitseb koosmeel, ja kas saarlased julgevad meie tuules Saaxitiga algust teha.