eesti english

Uudised

Sep 6, 2018

Hiiumaal on positiivsed inimesed


Hiidlaste positiivsust kõrgelt hinnanud maaeluminister Tarmo Tamm tunnustas Hiidlaste Koostöökogu LEADER meetme rakendamise eest: "Nii tõhusaid põllumajandusprojekte olete LEADER meetmest toetanud! Ma ei teanud, et tegevusgruppides põllumajandust toetatakse!". Meie vastus oli, et neid projekte on ju hiidlastel ja Hiiumaal vaja, sellepärast hindamiskomisjon toetusi määraski. Ka ütles minister, külastades talude projekte: "Te olete nii positiivsed!". Milles oli tal õigus - inimestel silmad särasid oma tööd tutvustades. Külastatavad talud: Lepaniidi, Anno Talu ja Adoranna, on Hiiumaal tuntud mahetalud, Hiiumaa Agros rääkis Sulev Matto ministrile oma kavadest järjest mahedamaks muutuda (kasvav piimakitse kari juba on mahe). Harju talu siiski mahetalude hulka ei kuulu, aga võiks. Positiivsuse juures tahtis minister loomulikult kuulda, mis talunikel mureks. Ka muresid jätkus nii seadusandluses kui praamiliikluse eripärades. Hõreda praamiliikluse kõrval on operaator seadnud oma reegli, näiteks, et raskeveokid (antud juhl traktori) ülevedu tuleb kooskõlastada 10 päeva ette! Kuidas siis kiirel ajal asendustraktorit saada, kui oma masin katki läheb? Jätta töö 10 päevaks seisma? Sama ka seadmete remondiga, mis hõreda praamiliikluse tõttu hiidlasest talunikule palju kulukamaks läheb kui mandril, sest kallis spetsialist passib suurema osa ajast sadamas praami oodates. 

Projektide kõrval kiitis minister Lepaniidi talu korras söödahoidlat, Hiiumaa Agro kõrget maisikasvu, Loomakliiniku head teenust ja loodud töökohti ning Hiiumaa Pagari toodangut, millest pool mandrile saadetakse, ning Harju talu ilusat rapsipõldu. 

Minister Tarmo Tamm, talunik Sulev Matto ja saatjad Anneli Ott ning Sven Kriggulson Hiiumaa Agro maisipõllul

Minister ja riigikogu liige uudistamas päikesepaneele Lepaniidi talus

Hiiumaa vastvalminud loomakliinikut tuvustab Maris Kriggulson

Hiiumaa Pagari tootmises saiakeste valmimist jälgimas

Minister külastas MTÜ Hiidlaste Koostöökogu kutsel Lepaniidi mahetalu projekti Kaire Vannas FIE  "Päikeseelektrisüsteem"; Hiiumaa Agro OÜ "Maisi hekseldi soetamine" ja perele kuuluva juustutoomise alustamiseks Leader toetuse saanud: Pihla OÜ "Piimatöötlemisseadmete soetamine"; Hiiumaa Loomakliinikut Kärdlas Dagovet OÜ - Hiiumaa loomakliiniku ehitamine; HTÜ Tootmist - Hiiu Pagari tootmishoone ehitus. Lisaks oli minister valinud kavva Anno talu ja Harju talu külastamise ning reisi käigus tekkinud huvi ajel Adoranna talu ja Kalandusfondi projekti Kala ja Võrk.

Vestlusring Anno talus

Toomas Remmelkoor selgitusi jagamas rapsikasvatusest

Ministrit saatis külastusel Riigikoogu liige, Leader programmi toetusrühma esimees Anneli Ott, nõunik Eveli Post, Hiidlaste Koostöökogu poolt juhatuse esimees Sven Krigguson ja Reet Kokovkin.