eesti english

Uudised

Aug 17, 2018

Hiiumaal oli koos kogu LEADER kogukond


Eesti LEADER tegevusgruppide esindajad olid kaks päeva, 14-15. august, Hiiumaal igaaastast suveseminari pidamas. Kohal oli pealt 60 osalise. Seminari teemaks oli seekord "Säästev kogukond!", mis Hiiumaal eriti paslik, sest oleme ju UNESCO biosfääri programmiala, kus viiakse ellu säästva arengu seaduses sätestatut. 

Suveseminari progamm nägi ette sissejuhatavat ettekannete sessiooni ja lõunat Kassari puhkekeskuses, kus kohtusime esimest korda Olavi Petroniga, uue Maaeluministeeriumi maaelupoliitika ja analüüsi osakonna juhatajaga. Üles astusid veel Reve Lambur, Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja, ning Sissejuhatuse Hiiumaa olustikku, sh biosfääri programmi tutvustamine, tegid Sven Kriggulsoni kaasabil Reet ja Ilmi. 

Ühispilt suveseminaril osalenutega

 

Krista Kõiv tutvustamas Maaeluministeeriumi uut LEADERiga tegelevat osakonnajuhatajat

Hiidlaste Koostöökogu tegi taaskasutatud materjalist ettekande ilma internetti risustamata

Edasi liikus seminar Orjaku sadamasse, kus räägiti biolagunevast plastimaailmast: Kohvikutepäev – biolagunevad jäätmed suurüritusel – Ly Johansen, ja Biolagunev plastimaailm – Jørn Johansen, Dagöplast AS. ettekandele järgnes Dagoplasti külastus, et oma silmaga näha, kuidas biolagunevat plasti toodetakse. 

Ly ja Jörn Johanen rääkimas biolagunevast plastitulevikust

Dagöplasti biolaguneva plasti tootmist tutvustas tegevjuht Kulvo Pendra

Baabade tehtud kohvipausi järel vaatasime MoeMuusa renoveeritud tootmisruume ja kuulasime Liisi Kummer-Leman mõtteid taaskasutuse elustiilst – Moe Muusa moodi. Kuidas tegutseb Hiiumaal sotsiaalne ettevõtlus ja taaskasutus, sellest rääkisid meile MTÜ Jääk ja Praak eestvedajad Liisi Mäeumbaed ja Helina Juhe. Ja mitte ainult ei rääkinud, vaid ka juhatasid meid oma kätega tegema neid vaimustavaid kotte ja kaarte, mida MTÜ erivajadusega inimestega koos valmistab. Nimetasime seda töötuba "Oma kätega, midagi Hiiumaa heaks!".

Võrgustikuõhtul Rannapaargus tutvustasid tegevusgrupid oma piirkonna uusi maitseid. Ka hiidlastel oli üht-teist uut välja panna: OÜ Pilderi säina grillvorst, mis sobis hästi hiiumaa tumedale vormileivale. OÜ Stonefish "vaesemehe siiafilee" ehk äraseletatult õrnsoola säinafilee sättus ilusti keedukartulile, mille kõrvale tutt-uut Hiiumaa Pruulikoha õlleviina sai maista. Viin, nimega Hölviin, on nii uus, et alles eelmisel nädalal said maksumärgid korda ja müügiluba tootele kätte. 

Pildile jäi žürii ja kõigi lemmikud Peipsimaa maitsed

15. august oli pühendet LEADER toetusega projektide aktiivtutvumisele, mis tähendas, et seltskod LEADER-inimesi trotsis pilvist ilma ja läks ujuma treener Triinu Scheideri juhatusel Hausma ujumissillalt, tegi tõhusa trenni Liis Remmelgu treenerikäe all vabaõhu jõusaalis sealsamas Hausma tee otsas. Lisaks saime tutvustada jällegi uhiuut seiklusrada, mis veel PRIA poolt vastu võtmata, kuid täiesti kasutuskõlblik. Kaks tosinat osalist said teha sõidu meie kauaehitatud halulaeval - HiiuInglil.

Saarlased ja "maarotid" HiiuInglil merd proovimas

Pildil tutt-uus seiklusrada, mille hiidlased varsti üles otsida saavad nn. Ööbikupargi alal.

Keskpäeva ajaks jõudis pool õpireisilisi poodi Kala ja Võrk, kus tutvuti poe- ja tootmisruumidega ning degusteeriti soome presidendi suppi, mis soome päritolu koka poolt keedetuna vaid kiidusõnu teenis. Teine pool rahvas tegi peatuse Tormi Konsumi õuel, et degusteerida Hiiumaa kuulsat sülti ja teisi Hiiumaa Pagari tooteid. Aega jäi veel Tormi konsumi ja LEADER toetuse saanud Pitsu poe väisamiseks. Misjärel oligi aeg praamile sõita. 

Tuuli tootmist ja poodi tutvustamas Kalas ja Võrgus