eesti english

Uudised

Jul 22, 2018

Avatud talude päev oli tegus ja külastajaterohke


Tänane päikesepaisteline päev ja põnevad avatud talud meelitasid Hiiumaa avatud taludega tutvuma rekordarvu külastajaid. Sel aastal osales meil kuus talu. Õhtul raporteerisid kõikide talude esindajad rõõmsalt, et päev läks hästi korda, külastajaid oli üle ootuste palju ja tagasiside väga südantsoojendav.

Hiidlaste Koostöökogu liige, FIE Kaire Vannas tegutseb Lepaniidi talus. Seal registreeris end tänase päeva jooksul külastajaks 582 inimest.
Kaire abikaasa Tiit tutvustas uudistajatele kitsekarja (ülal pildil). Lepaniidi talu toodab kitsepiima, -juustu ja jogurtit, lambalihatooteid, kasvatab maheköögivilju ja palju muud.
 
Sulev Matto andis teada, et Alapiima talu külastajate arv ületas kõik ootused. Registreeriti 613 külastajat, kuid kindlasti oli neid veel rohkem, sest kõik end kirja ei pannud. Uudistamist jätkus nii talu tehnika osas kui ka lehmakarja ja piimatoodete osas. Sulevit tunneme kui endist Hiidlaste Koostöökogu juhatuse liiget ja ka kui taotlejat, kes ka LEADERist tuge saanud. Avatud talude päevaks valmistatud jogurtid, kohupiim ja pudelitesse villitud toorpiim müüdi tilgatumaks. Talus valmistatud piimatooted on võrratu maitsega!
 
Mihkli talumuuseumi perenaine Õie Laksberg sai külastajate arvuks 614 ja ilmselt oli neid seal samuti rohkemgi. Muljed olid väga positiivsed. Külalised kuulasid huviga Kalle Talvi lugusid ajast, mil talumuuseumi kompeksis filmiti reality-show "Farm"
 
Luidja Tsirkusetalu sai külastajad vastu võtta tsirkuseetendusega, mis toimus äsja LEADER programmi toel soetatud tsirkusetelgis. Tsirkusetalu külastas üle 300 inimese, teatas rõõmsalt tsirkusetalu perenaine Helena Ehrenbusch.
 
Uue-Hendriku talus Kõpus oli avatud talude päeval külastajaid ligi 400. Peremees Tiit Männamaa oli saabujaid vastu võtmas terve tiimiga. Nende kollased t-särgid, kus suurelt peal ka Hiiumaa Roheline Märk, olid kenasti kaugele näha. Kehakinnituseks oli avatud kohvik, kus sai kohalikust toorainest ja mujalt pärit materjalist kvaliteetset head ja paremat nautida. Uhkeid sulelisi vaatas vastu igat sorti.
 
Kroogi talus Valgul käis külastajaid 300-ringis. Kõik olid väga rahule jäänud. "Väga palju oli lastega peresid ja neile tegevusi ja jutustamist jätkus!" rõõmustas külastajaid vastu võtnud Heli Üksik.
 
Kokkuvõttes võib avatud talude päeva Hiiumaal väga kordaläinuks pidada ja ootame põnevusega järgmist!
Üle-eestiline avatud talude päev toimus neljandat korda. 
Avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgutikutöö osakond, Eestimaa Talupidajate Keskliit ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda. Korraldamisse on kaasatud ka kohalikud Leader-tegevusgrupid ja Eesti Külaliikumine Kodukant.
Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.