eesti english

Uudised

Aug 27, 2010

Euro tuleb 2011


Pangaliidu tegevjuhi Katrin Talihärmi artikkel selgitab euroga liitumise spetsiifilisi küsimusi, mis puudutavad suuri sularahakäitlejaid (kaupmehi), aga igal juhul on siit selge, et vastuseks küsimusele, kuidas mina kui tarbija peaksin valmistuma euro tulekuks? on vastus: võtke võimalikult varakult ühendust oma pangaga.

Eurod jaejaubanduses
Seoses eurole üleminekuga kõrvaldatakse tuleva aasta alguses raharinglusest Eesti kroonid, mis asendatakse euro rahatähtedega. Euro sularaha lastakse ringlusse kolme põhilise kanali - pangakontorite, sularahaautomaatide ja jaekaubanduse kaudu.

Hinnanguliselt 80% ringlusse minevast eurokupüüride mahust väljastatakse sularahaautomaatide kaudu. Krooni sularaha kõrvaldatakse käibelt pangakontorite ja jaekaubanduse kaudu. Eeldatavasti viiakse ligi 80% krooni sularahast kahenädalasel paralleelkäibeperioodil kauplustesse, kuna tõenäoliselt soovib suur hulk kliente just sel moel oma allesjäänud kroonidest vabaneda. 14. jaanuarini kestval paralleelkäibe perioodil, mil seadusliku maksevahendina käibivad nii kroon kui euro, tuleb võimalusel anda kliendile vahetusraha tagasi eurodes ka krooniostude korral. Kuna kassasse lisanduvaid kroone ei saa enam vahetusrahana kasutada, suureneb teiste riikide praktikale toetudes jaekaupmeeste sularahavajadus lühiajaliselt 3-4 korda.

Kauplustele vajamineva euro sularaha tarnimine toimub vastavalt Eesti eurole ülemineku plaanile kaaseeljaotuse korras novembrist kuni detsembrini. Eeljaotuste tingimuseks on, et sel viisil tarnitud eurod ei jõua ringlusesse enne €-päeva 1. jaanuaril.

Eesti Pank hakkab kommertspanku euromüntidega varustama septembris ja paberrahaga detsembris. Kaaseeljaotust kaupmeestele viib Eestis läbi G4S sularaha divisjon koostöös kommertspankadega novembrist detsembrini. Kaupmehed, kellel ei ole G4S-iga lepingut, saavad kaaseeljaotuse raames eurosid pangakontorist detsembris. Kuna suurenenud sularaha mahu hoidmisega kaasnevad täiendavad kulud, siis soovivad kaupmehed saada maksimaalse koguse vajalikust euro sularahast nii hilja kui võimalik (vahetult enne €-päeva) ja tagastada krooni sularaha nii ruttu kui võimalik (koheselt peale €-päeva). Arvestades piiratud logistilisi võimalusi ja vajadust samaaegselt varustada eurorahadega ka ATM võrgustikku, ei õnnestu tarnida sularaha kõikidele klientidele vahetult enne €-päeva, seega plaanide kohaselt ajastatakse tarne detsembri viimastele nädalatele.

Väiksematel ettevõtetel, kelle sularahavajadus ei ole suur, saavad hankida eurosid pangakontoritest ka detsembri viimasel nädalal, kuid siis tuleb arvestada võimalike järjekordadega. Seoses detsembris algava teenustasuta ja ametliku kursiga Eesti krooni sularaha vahetusega eraklientidele võib prognoosida suurenenud kontorivõrgu koormust. Detsembris tulevad pangakontoritesse müügile ka euromüntide komplektid, mille vastu võib teiste riikide kogemusele tuginedes eeldada ka Eesti kodanike suurt huvi.

Sularaha kroonide asendamine eurodega on mastaapseks logistiliseks väljakutseks G4S sularaha divisjonile ja eeldab eriti hoolikat planeerimist. Selleks, et pakkuda jaekaubandusele kõige paindlikumaid lahendusi, oodatakse klientidelt sisendit vajaminevate sularahakoguste kohta juba täna. G4Si aastavahetuse logistikaplaan valmib juba septembri keskel ning hilisemaid sooviavaldusi ei pruugi olla võimalik parimal viisil lahendada.

Kaaseeljaotuse mahtude ja logistika planeerimine ei ole ka kaupmeestele lihtne ülesanne, klientide ootusi ja käitumist pole kerge prognoosida. Siinkohal on eelkõige suurematel klientidel võimalik kasutada teiste riikide kogemusi.

Soovitame kaupmeestel kaaseeljaotuse plaani koostamiseks aegsasti oma pangaga kontakteeruda.
Ja veel teadmiseks üks ajakirjanduses ilmunud artikkel, mis võtab päris hästi teema kokku.  

Hoiupõrsas viige panka oktoobris
Ilmumiskuupäev         27.08.2010                
Kanal         Pärnu Postimees                
Autor         Riina Martinson                    

Veel mõni kuu ja meie rahakottides asenduvad kroonid eurodega. Kuidas rahavahetusest võimalikult palju kasu lõigata või mida teha hoiupõrsastesse kogunenud müntidega?
Hoiukarpidesse kogutud sente ei tasu praegu mõne kooliks tarviliku asja ostmiseks rahaks teha. Kasulikum on veidi oodata ja panka raha vahetama minna oktoobrist, kuna siis ei võta pangad kogutud rahast osa endale, nagu seda praegu paljudel juhtudel tehakse.
"Sügisel käivitub üleriiklik mündikampaania, mille käigus saab ilma teenustasuta oma kroonimündid panka tuua," ütles Nordea panga administratsiooni juht Regina Raag.
SEBi kommunikatsioonijuht Silver Vohu ei soovita müntide panka toomist uueks aastaks jätta, kuna mündilugemismasinad muudetakse ühisraha kasutuselevõtmisel europõhiseks ja krooni-müntide ülelugemine on seetõttu vaevalisem.
Mõnes Pärnu pangakontoris on mündilugemismasin olemas, ülejäänutesse lubavad pangad need oktoobriks tuua.
Viivitage rahavahetusega
Ehkki osa inimesi vahetab juba igaks juhuks pangakontorites kroone eurodeks, pole see komme massidesse läinud.
"Ei ole täheldanud klientide suurenenud soovi kroone eurodeks vahetada ja see on mõistlik lähenemine," sõnas Sampo panga kommunikatsioonispetsialist Tõnu Talinurm. "Sampo ei soovita praegu kroone eurodeks vahetada, sest konverteerimine toimub kommertskursi alusel."
Nimelt saab detsembrist kõikides Eesti pankades kroone eurodeks vahetada teenustasuta keskkursi alusel. Seega muutub raha-vahetamine jõulukuul kliendile senisest soodsamaks.
Kes läks eile, 1000 krooni näpus, Sampo panka, sai vastu 63.53 eurot, Nordeast 63.60'ja SEBist 63.70 eurot. 1. detsembrist kehtiva ametliku üleminekukursi (15,6466 krooni euro eest) korral saab inimene aga igast pangast 1000 krooni eest 63.90 eurot.
Vahe pole küll väga suur, aga kui on valida, tasub ju endale soodsam tehing teha.
Mugavaim viis
Kui praegu maksavad kliendid valuutat vahetades teenustasu, siis detsembrist jääb kroonide eurodeks vahetamise kulu pankade kanda, selgitas Raag.
Mugavaim ja rahaliselt kasulikem viis euro tulekuks valmistuda on mitte midagi teha. Ei pea kuhugi minema, mingit avaldust kirjutama ega allkirja andma.
"Kõige mugavam on hoida oma kroonid pangakontol ja 1. jaanuaril konverteeritakse need automaatselt eurodeks ametliku keskkursiga. Klient ei pea selleks kirjutama ühtegi avaldust," selgitas Talinurm.
"Kõige lihtsam ja kasulikum viis eurole üle minna on panna raha pangakontole," oli Vohugi sama meelt. "Kuna oktoobrist saab eraisik suuri mündikoguseid panna kontole tasuta, tasuks planeerida üks pangakülastus oktoobrisse-novembrisse, et kõik kroonid panka tuua.".
Pangakontol raha vahetatakse automaatselt eurodeks 1. jaanuari keskööl, seda tehakse ametliku kursiga 15,6466, teenustasu ei võeta ja inimene ei pea rahavahetuseks ühtegi lisasammu tegema.
"Aastavahetuse paiku on kõige kergem arveldada pangakaartidega, sest nendega saab maksta parasjagu kehtivas vääringus nii enne kui pärast eurole üleminekut," rääkis Raag. "1. jaanuaril pärast südaööd hakkavad rahaautomaadid eurosid väljastama. Samuti teisendatakse euro-desse kõik limiidid, saldod ja broneeringud."
Tegelikult polegi inimestel tarvis raha tingimata tänavu vahetada, sest jaanuari kahel esimesel nädalal saab Eestis igal pool maksta nii eurodes kui kroonides.
Seega ei pea pangaklient eurole üleminekuks tegema eraldi toiminguid.
Kliendid võidavad
"Ühtegi lepingut ei ole vaja muuta," rõhutas Vohu. "Kõik juba sõlmitud lepingud kehtivad samadel tingimustel edasi. Lepingus toodud kroonisummad arvutatakse eurodeks üleminekukurssi 15,6466 kasutades."
"Enamik väljastatud laene on juba eurodes ja pärast eurole üleminekut jätkatakse laenude tasumist eurodes," selgitas Talinurm. "Sellega võidavad kliendid, kuna kommertskurssi laenumaksete tasumisel ei rakendata. Pank muudab kroonisummad automaatselt eurodeks. Intress ega muud lepingutingimused ei muutu."

RAHAVAHETUS
Kehtivaid pangalepinguid muutma ei pea, sest pank arvestab kliendi kontoseisud, laenud ja kõik muud teenused teenustasuta automaatselt eurodesse.
I. detsembrist tuleva aasta 30. juunini saab igas sularaha-teenuseid osutavas pangakontoris kroone eurodeks vahetada teenustasuta kursiga I EUR = 15.6466 EEK. Eesti Pank vahetab kroone eurodeks tähtajata ja tasuta. Jaanuari kahel esimesel nädalal saab Eestis maksta nii euro-des kui kroonides.
Allikas: pangad

Eve Paavel
EL infonõunik
Riigikantselei